NL · EUR Inloggen
Reisnieuws

Vliegbelasting 2027: wat het kabinet wil, en wat het prijsverschil met Düsseldorf nu al is

Op Prinsjesdag stelde het kabinet voor de vliegbelasting vanaf 2027 naar afstand te laten oplopen, en het hoge tarief te verlagen tot het Duitse niveau. Wij keken wat een ticket vanaf Schiphol nu kost tegenover dezelfde bestemming vanaf Düsseldorf, Keulen, Weeze, Brussel en Charleroi.

Jorrit Drenth · Redacteur · Vliegtickets.com · 30 september 2026 ·6 min lezen
Vliegtuigen van Eurowings op het platform van de luchthaven van Hamburg
Foto door Wolfgang Weiser via Pexels

Nu betaal je bij vertrek vanaf een Nederlandse luchthaven 30,25 euro vliegbelasting per passagier, ongeacht waar je heen gaat. Vanaf 1 januari 2027 moet dat afhangen van de afstand. Op Prinsjesdag, 15 september, stelde het kabinet in het Belastingplan 2027 de bedragen bij. Het is nog een voorstel: de Tweede en Eerste Kamer moeten er dit najaar over stemmen.

Vliegbelasting 2027 in Nederland, België en Duitsland

KortMiddellangLang
Nederland nu (2026)30,2530,2530,25
Nederland 2027, voorstel Prinsjesdag31,04 (tot ca. 2.000 km)49,87 (ca. 2.000 tot 5.500 km)59,43 (boven ca. 5.500 km)
Duitsland sinds 1 juli 202613,03 (tot 2.500 km)33,01 (2.500 tot 6.000 km)59,43 (boven 6.000 km)
België 202610 euro onder 500 km, 5 euro vanaf 500 km

Bedragen in euro per vertrekkende passagier. De afstandsklassen van Nederland en Duitsland vallen niet precies samen.

Het opvallendste: het lange tarief gaat naar 59,43 euro, precies het Duitse bedrag. In de eerder aangenomen wet stond nog een hoger tarief; het kabinet verlaagt dat volgens eigen zeggen om een gelijker speelveld met de buurlanden te krijgen. Voor korte vluchten blijft het verschil met Duitsland juist bestaan: 31,04 tegen 13,03 euro.

Vliegbelasting wordt alleen geheven bij vertrek uit het land. Bij een retour betaal je het dus één keer, op de heenreis.

Vliegticket vanaf Schiphol tegenover Düsseldorf, Brussel en Charleroi

Wij vergeleken voor vertrek tussen 1 oktober en 15 december de prijs vanaf Schiphol met de prijs voor precies dezelfde bestemming vanaf een buurvliegveld. Per bestemming de middelste prijs vanaf elk vliegveld, dan het verschil.

Schiphol tegenoverKorte vluchten (tot 2.000 km)Middellang (2.000 tot 5.500 km)
Düsseldorf18 euro duurder (55 bestemmingen)22 euro duurder (38)
Keulen42 euro duurder (49)23 euro duurder (30)
Weeze63 euro duurder (33)46 euro duurder (13)
Brussel33 euro duurder (32)30 euro duurder (23)
Charleroi93 euro duurder (56)65 euro duurder (39)
Eindhoven32 euro duurder (42)25 euro duurder (15)

Mediaan van het verschil per bestemming, retour, per persoon.

Het verschil met Düsseldorf op korte vluchten, 18 euro, is ongeveer even groot als het huidige belastingverschil tussen beide landen (30,25 min 13,03 is 17,22 euro). Dat bewijst niet dat de belasting de oorzaak is: luchthaventarieven en de mix van maatschappijen spelen ook mee. Maar het laat zien in welke orde van grootte het speelt.

Bij Weeze en Charleroi is het verschil veel groter dan de belasting kan verklaren. Daar vliegen vooral prijsvechters, en dat drukt de prijs meer dan welke belasting ook. Wie vanaf Charleroi vliegt, moet wel de reis erheen meerekenen, net als bij Weeze.

Opvallend is ook Eindhoven: op dezelfde bestemmingen 32 euro goedkoper dan Schiphol, terwijl het dezelfde Nederlandse vliegbelasting kent. Ook dat wijst erop dat het vliegveld en de maatschappijen die er vliegen meer uitmaken dan de belasting alleen.

Per afstand: verre reizen vanaf Schiphol verschillen het meest

De tabel hierboven vergeleek alleen de korte en middellange vluchten. Nemen we de lange erbij, bestemmingen op meer dan 5.500 km in rechte lijn vanaf Schiphol, dan loopt het verschil met Düsseldorf verder op.

Schiphol t.o.v. DüsseldorfAantalSchiphol duurder opMediaan verschil
Kort (tot 2.000 km)553218
Middellang382822
Lang (boven 5.500 km)251530

Aantal bestemmingen, verschil in euro, retour, per persoon. Vanaf Brussel was het verschil op lange vluchten nog groter: Schiphol mediaan 58 euro duurder.

Bestemmingen waar Schiphol het duurst is tegenover Düsseldorf

De mediaan verhult grote uitschieters. Op korte vluchten was Schiphol het duurst tegenover Düsseldorf bij Corfu (180 euro) en Catania (132), maar bij 23 van de 55 bestemmingen juist goedkoper, zoals Helsinki (66 euro). Op lange routes kostte Hongkong vanaf Schiphol 261 euro meer. Mediaanprijs retour per persoon in euro; een streepje betekent minder dan vijf prijzen.

BestemmingSchipholDüsseldorfBrusselCharleroiEindhoven
Barcelona201169102113211
Málaga208222162145214
Lissabon284265200198271
Athene281247194150230
Rome Fiumicino245219144120203
Tenerife Zuid278460406246211
Bangkok Suvarnabhumi778594831700-
New York JFK686483583764-

Er is geen vaste rangorde: Barcelona is vanaf Düsseldorf 32 euro goedkoper dan vanaf Schiphol, Málaga juist 14 euro duurder.

Rechtstreeks vliegen vanaf Schiphol of een buurvliegveld

Vliegvelden verschillen in het aandeel rechtstreekse vluchten: van de prijzen die we zagen was 52 procent rechtstreeks vanaf Brussel, 42 vanaf Schiphol, 38 vanaf Düsseldorf en 26 vanaf Charleroi. Rekenen we alleen met rechtstreekse vluchten (minstens drie prijzen per vliegveld), dan blijft het verschil staan: op korte vluchten was Schiphol mediaan 26 euro duurder dan Düsseldorf (44 bestemmingen), 60 dan Brussel (31) en 146 dan Charleroi (33). De overstapmix verklaart het verschil dus niet geheel.

Vliegbelasting in België en Duitsland: de bedragen

Duitsland deelt landen in drie lijsten in: volgens het Luftverkehrsteuergesetz (§ 11) is het bedrag 13,03, 33,01 of 59,43 euro, afhankelijk van de bijlage waarin het bestemmingsland staat. De afstanden in onze tabel komen uit de persmededeling van het ministerie; de wet zelf gaat per land. België rekent volgens de vakpers sinds juli 2025 10 euro onder 500 km en 5 euro daarboven. Over 2027 spreken de bronnen elkaar tegen: VRT NWS meldde op 4 juni 2026 een stijging naar 10 euro boven 500 km, New Mobility op 20 juli een compromis van 7 euro voor 500 tot 3.500 km. Dat lijkt de latere stand, maar het is niet duidelijk of het al wet is.

Wat de belasting kan verklaren: tussen Schiphol en een Belgisch vliegveld scheelt het boven 500 km nu 25,25 euro (30,25 min 5), als de bedragen daar gelden. Het gemeten verschil met Charleroi op korte vluchten is 93 euro, ruim drie keer zoveel.

Wat verandert de vliegbelasting 2027 aan het verschil met Duitsland?

Als het voorstel wordt aangenomen, wordt het verschil met Duitsland voor korte vluchten 18,01 euro (31,04 tegen 13,03), nauwelijks anders dan nu. Voor middellange vluchten, zoals naar de Canarische Eilanden of Egypte, gaat Nederland van 30,25 naar 49,87 euro. Voor verre reizen is het straks in beide landen 59,43 euro, maar de grens ligt anders: in Nederland vanaf ongeveer 5.500 km, in Duitsland vanaf 6.000 km.

Let op: de afstand wordt bepaald door de eindbestemming, ook als je overstapt. En volgens het kabinet vallen de Caribische delen van het Koninkrijk, zoals Aruba en Curaçao, ondanks de afstand in de lage klasse.

Vliegbelasting 2027 voor een gezin: Nederland of Duitsland

Een gezin van vier betaalt de vliegbelasting vier keer. In 2027 is dat vanaf Nederland 124,16 euro (4 maal 31,04) tegenover 52,12 euro (4 maal 13,03) vanaf Duitsland, mits het voorstel wordt aangenomen en Duitsland de bestemming in de laagste klasse heeft: 72,04 euro verschil. Naar Keulen was het gemeten verschil op korte vluchten ruim 160 euro voor vier personen retour, ruim twee keer de belasting. Reken de reis naar het vliegveld mee. Bij een verre reis is het hoogste tarief straks in beide landen 59,43 euro (al ligt de grens anders), en telt vooral de prijs: bij Düsseldorf en Brussel was Schiphol op lange routes vaker duurder.

Gemeten op 25 september 2026: retourprijzen voor vertrek tussen 1 oktober en 15 december 2026, gezien tussen 22 en 25 september, met bekende maatschappij en bekend aantal overstappen. Alleen bestemmingen met minstens vijf prijzen vanaf beide vliegvelden. Afstand in rechte lijn vanaf Schiphol; lange vluchten boven 5.500 km. Bij de vergelijking met rechtstreekse vluchten alleen prijzen met nul overstappen heen en terug, minstens drie prijzen per vliegveld. Prijzen per persoon, zoals ze op dat moment werden aangeboden, inclusief de belasting die op dat moment gold.

Nederland: Rijksoverheid, Belastingplan 2027 (15 september 2026) en plannen voor vliegbelasting; de eerder aangenomen wet (Kamerstuk 36.815) noemt 30,25, 47,24 en 70,86 euro vóór indexering. Duitsland: Bundesfinanzministerium, Senkung der Luftverkehrsteuer, 1 april 2026. België: tarieven sinds juli 2025 volgens de vakpers; de pagina van FOD Financiën was niet te raadplegen. Voor 2027 is in België 7 euro voor 500 tot 3.500 km aangekondigd, maar dat konden we niet bij de overheid zelf bevestigen. Gecontroleerd op 25-9-2026. Aanvullend: Duitsland, Luftverkehrsteuergesetz § 11 (de bijlagen met de landenlijsten bekeken we niet). België: VRT NWS, Belgium hikes air passenger tax, 4 juni 2026; New Mobility, Belgium lands on 7 euro flight tax compromise, 20 juli 2026; de pagina van FOD Financiën gaf alleen een verificatiescherm. Gecontroleerd op 7-10-2026.

Belastingplan 2027 en vliegbelasting: de stand op 7 oktober

Het Belastingplan 2027 is op 15 september ingediend (dossier 37022) en staat bij de Tweede Kamer in de fase debat. De plenaire debatten (Algemene Financiële Beschouwingen) waren op 30 september en 1 oktober, het wetgevingsoverleg met de commissie Financiën is gepland op 12 oktober. Een stemdatum stond op 7 oktober nog niet op de pagina van de Kamer, en er ligt volgens die pagina geen amendement over de vliegbelasting. Volgens het kabinet volgt de Eerste Kamer in december. De tarieven van 31,04, 49,87 en 59,43 euro zijn dus nog altijd een voorstel.

Wat zegt een nieuwe meting? We herhaalden de vergelijking met de prijzen die we tussen 3 en 7 oktober zagen, voor vertrek tussen 8 oktober en 15 december, en zetten de stand van 25 september voor dezelfde vertrekperiode ernaast. Schiphol tegenover het andere vliegveld, mediaan per bestemming, retour per persoon in euro.

Schiphol t.o.v.Kort 25/9Kort 7/10Midden 25/9Midden 7/10
Düsseldorf17 duurder23 duurder21 duurder3 goedkoper
Keulen35 duurder47 duurder45 duurder45 duurder
Weeze48 duurder63 duurder36 duurder45 duurder
Brussel39 duurder26 duurdergelijk44 goedkoper
Charleroi86 duurder85 duurder76 duurder61 duurder
Eindhoven21 duurder53 duurder21 duurder66 duurder

Het verschil met Düsseldorf op korte vluchten is gegroeid van 17 naar 23 euro; op 36 van de 58 bestemmingen is Schiphol duurder. Bij de middellange vluchten keerde het: Schiphol was mediaan 3 euro goedkoper. Die sprong bewijst weinig, want de set bestemmingen is veranderd. Schiphol blijft duurder dan Keulen, Weeze, Eindhoven en Charleroi.

De prijzen zelf stegen: voor dezelfde route en vertrekperiode was de mediaan vanaf Schiphol 7 procent hoger dan op 25 september (223 routes), vanaf Düsseldorf 8 procent en vanaf Charleroi 13 procent. Dat past bij de gewone prijsopbouw naarmate vertrek nadert; een effect van het belastingvoorstel is er niet uit af te lezen, ook omdat de nieuwe tarieven pas voor vertrek vanaf 1 januari 2027 gelden.

Gemeten op 7 oktober 2026: retourprijzen voor vertrek tussen 8 oktober en 15 december 2026, gezien tussen 3 en 7 oktober, met bekende maatschappij en bekend aantal overstappen. Zelfde methode als de eerste meting; de stand van 25 september is hier opnieuw berekend voor dezelfde vertrekperiode, daarom wijken de getallen van 25/9 af van de tabellen hierboven. Alleen bestemmingen met minstens vijf prijzen vanaf beide vliegvelden. De prijsstijging vergelijkt per vliegveld en route de mediaan op 25 september met die op 7 oktober (minstens drie prijzen). Prijzen per persoon, zoals ze op dat moment werden aangeboden.

Tweede Kamer: Belastingplan 2027 (37022), fase en activiteiten, stand 7 oktober 2026. Rijksoverheid: Belastingplan 2027, 15 september 2026 (Tweede Kamer in oktober, Eerste Kamer in december); de pagina over de plannen voor de vliegbelasting noemt stemmingen in november en december. Zo spreken de bronnen elkaar tegen over het moment van stemmen; wij volgen de activiteiten die de Tweede Kamer zelf toont. Gecontroleerd op 7-10-2026.

Jorrit Drenth
Redacteur · Vliegtickets.com
Mede-eigenaar van Travel Nerds, samen met Robin van den Bosch. Het bedrijf zit achter onder meer Reis.nl, Vakantiewoning.nl en landensites van Frankrijk tot Zwitserland, en beheert vijftien reisaccounts op social media met samen meer dan vijf miljoen volgers. Schrijft op Vliegtickets.com het reisnieuws: nieuwe routes en dienstregelingen, luchthavens die dichtgaan en wat een schoolvakantie met de prijs van je ticket doet.