NL · EUR Inloggen
Reisnieuws

Wie nog een vlucht voor de herfstvakantie zoekt, betaalt een vijfde meer dan begin september

Voor dezelfde route en dezelfde vertrekdag in de herfstvakantie vroegen maatschappijen eind september 23 procent meer dan begin september. Voor november en de kerstvakantie is de stijging tot nu toe veel kleiner.

Jorrit Drenth · Redacteur · Vliegtickets.com · 2 oktober 2026 ·5 min lezen
Digitaal vertrek- en aankomstbord op een luchthaven
Foto door Oscar Chan via Pexels

Over een week begint de herfstvakantie voor regio Noord, een week later voor Midden en Zuid. Wie nu nog moet boeken, is aan de late kant, en dat is in de prijzen te zien. Wij vergeleken voor dezelfde route en dezelfde vertrekdag wat er eind september gevraagd werd met wat we in de week van 7 september voor het eerst zagen.

Vliegtickets herfstvakantie een vijfde duurder in drie weken

Voor vertrek tussen 10 en 25 oktober lag de prijs eind september op 479 vergelijkbare combinaties van route en vertrekdag in de helft van de gevallen minstens 23 procent hoger dan begin september. Op 356 combinaties was het duurder geworden, op 56 goedkoper. De rest bleef ongeveer gelijk.

Het is dus niet zo dat de prijs overal oploopt. Op ruim een op de tien combinaties werd het juist goedkoper. Maar wie wacht in de hoop op een koopje, heeft de kansen tegen zich.

VertrekperiodeVergeleken combinatiesEind september t.o.v. begin septemberDuurder / goedkoper
1 t/m 9 oktober32321% duurder234 / 44
10 t/m 25 oktober (herfstvakantie)47923% duurder356 / 56
26 oktober t/m 30 november3159% duurder197 / 52
18 december t/m 3 januari (kerstvakantie)2427% duurder138 / 44

Herfstvakantie per vliegveld: Eindhoven stijgt het hardst

De stijging was niet overal even groot. Per vertrekveld, voor dezelfde combinaties van route en vertrekdag tussen 10 en 25 oktober, met de mediaanprijs per combinatie (retour, euro) begin en eind september.

VertrekveldCombinatiesBegin sepEind sepStijging
Amsterdam (Schiphol)22126534526%
Düsseldorf13125130219%
Charleroi4718821926%
Weeze402302554,5%
Eindhoven2618630049%
Brussels Airport1315823730%

Vanaf Schiphol, het grootste vertrekveld, was de mediane stijging 26 procent: van 265 naar 345 euro. Vanaf Düsseldorf was het 19 procent en vanaf Weeze nauwelijks 4,5 procent, al zijn dat er 40 combinaties en liggen de uitschieters daar naar twee kanten. Eindhoven (49 procent) en Brussels Airport (30 procent) zijn gebaseerd op 26 en 13 combinaties; lees die als richting. Alle combinaties samen: de mediaanprijs ging van 240 naar 298 euro.

Herfstvakantie regio Noord en regio Midden en Zuid

De herfstvakantie begint in twee stappen. Volgens het adviesrooster van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap zijn de scholen in regio Noord vrij van 10 tot en met 18 oktober, in Midden en Zuid van 17 tot en met 25 oktober. Scholen mogen daar van afwijken. Voor vertrek van 10 tot en met 16 oktober, de eerste week, was de stijging 26 procent (232 combinaties); voor 17 tot en met 25 oktober 21 procent (247 combinaties). Het verschil tussen de twee weken is vijf procentpunt.

Rechtstreekse vluchten in de herfstvakantie stegen harder dan overstappen

Een rechtstreekse heenvlucht werd harder duurder dan een met overstap. Op 110 combinaties met een rechtstreekse heenvlucht steeg de mediaanprijs met 24 procent, van 176 naar 216 euro. Op 347 combinaties met overstap was dat 10 procent, van 297 naar 325 euro. Rechtstreekse heenvluchten waren ook goedkoper begonnen, dus dezelfde stijging in euro telt procentueel zwaarder.

Herfstvakantie vanaf Schiphol: prijzen per bestemming

Voor de bestemmingen met de meeste vertrekdagen vanaf Schiphol (zes tot negen per bestemming, tussen 10 en 25 oktober), mediaan retour in euro:

BestemmingBegin sepEind sep
Barcelona (El Prat)140232
Antalya294414
Rome (Fiumicino)224295
Porto193258
Tbilisi253314
Istanbul (Sabiha Gökçen)227242
Bangkok (Suvarnabhumi)580670

Barcelona liep het hardst op, met 67 procent op de mediaan van de verhoudingen, gevolgd door Antalya (46 procent) en Rome (36 procent). Istanbul kwam met 10 procent het minst omhoog. De verre reis naar Bangkok werd 26 procent duurder, in euro's het meest van deze rij: 90 euro.

Laat boeken maakt vliegtickets duurder, ook buiten de vakantie

Dat de vakantieweken harder stijgen dan november, komt voor een groot deel doordat ze dichterbij zijn. Vluchten voor begin oktober, buiten de vakantie, werden in dezelfde drie weken 21 procent duurder, bijna evenveel als de herfstvakantie zelf. Voor november en kerst, die nog maanden weg zijn, liep het veel minder op.

Een tweede meting laat hetzelfde zien. Voor vertrek tot en met 25 oktober was een aanbieding die we twee tot vier weken voor vertrek voor het eerst zagen, in de helft van de gevallen 9 procent duurder dan een aanbieding voor dezelfde route en vertrekdag die we vier tot zes weken voor vertrek zagen (1.317 vergelijkingen).

Herfstvakantie nog boeken: vergelijk vertrekdagen

Voor de herfstvakantie zelf: vergelijk vertrekdagen. In ons eerdere bericht zagen we dat vertrek op maandag tot en met woensdag in de vakantie doorgaans 14 procent goedkoper was dan in het startweekend. Dat verschil is groter dan wat je nog verliest door een paar dagen langer te wachten.

Voor de kerstvakantie: de prijzen bewegen nog, maar minder hard. Wie al weet waar de reis heen gaat, heeft weinig reden om te wachten. In ons kerstbericht van 10 oktober kijken we daar verder naar.

Vliegtickets herfstvakantie: de stand op 7 oktober

Sinds dit bericht zijn vijf dagen verstreken en begint de vakantie voor regio Noord over drie dagen. We herhaalden de vergelijking met de prijzen van 3 tot en met 7 oktober, voor dezelfde route en vertrekdag tussen 10 en 25 oktober, tegen wat we begin september (7 tot en met 10 september) voor het eerst zagen. Op 488 combinaties lag de mediaanprijs nu 37 procent hoger, van 228 naar 317 euro; 427 combinaties waren duurder, 50 goedkoper. Op 25 september was dat 23 procent. De vakantie is dus eind september en begin oktober niet alleen blijven stijgen, maar de stijging sinds begin september is ruim anderhalf keer zo groot geworden.

VertrekCombinaties7 okt t.o.v. begin sep
10 t/m 25 oktober (herfstvakantie)48837% duurder
26 oktober t/m 30 november34714% duurder
18 december t/m 3 januari (kerst)27715% duurder

De vakantie blijft harder stijgen dan november, maar de kerstvakantie loopt in: op 25 september was die 7 procent duurder dan begin september, nu 15 procent. Wie voor kerst wilde wachten, ziet dat ook daar de prijzen aan het oplopen zijn.

Ook per vertrekveld is het beeld omhoog gegaan: Schiphol 38 procent (220 combinaties, van 260 naar 357 euro), Düsseldorf 27 procent (136, van 231 naar 316), Charleroi 50 procent (44, van 154 naar 251), Brussels Airport 73 procent (24, van 187 naar 295), Eindhoven 27 procent (26) en Weeze 31 procent (36). Weeze, in september nog bijna onveranderd, loopt dus ook op. De eerste vakantieweek (10 tot en met 16 oktober) is 40 procent duurder dan begin september, de tweede 37 procent. Het verschil tussen de weken is vrijwel verdwenen.

Rechtstreekse heenvluchten gingen nog harder: 41 procent (116 combinaties, van 172 naar 251 euro), tegen 23 procent met overstap (340 combinaties, van 267 naar 327 euro). Vanaf Schiphol, mediaan retour in euro:

BestemmingBegin sep7 okt
Barcelona (El Prat)138272
Lissabon246362
Rome (Fiumicino)224321
Antalya303389
Tbilisi253403
Istanbul (Sabiha Gökçen)227258
Bangkok (Suvarnabhumi)571739

Barcelona verdubbelde bijna, van 138 naar 272 euro; op de mediaan van de verhoudingen is het 78 procent. Istanbul bleef met 10 procent het meest gematigd. Wie dus nog niet geboekt heeft, boekt nu duurder dan toen dit bericht verscheen.

Wat je ermee doet: weet je zeker dat je gaat, boek dan nu, vooral als het een rechtstreekse vlucht is, want daar was de stijging het grootst. Uitwijken naar de tweede vakantieweek levert weinig op, want de twee weken lopen nauwelijks uiteen. En kijk voor de kerstvakantie niet pas in november, want die loopt nu in.

Aanvullende analyses, gemeten op 25 september 2026: dezelfde vergelijking als hierboven (dezelfde combinaties, prijzen van 7 tot en met 10 september tegen 22 tot en met 25 september), opnieuw gedraaid voor de uitsplitsing per vertrekveld, vakantieweek, rechtstreeks of overstap en bestemming. De aantallen combinaties (479 voor 10 tot en met 25 oktober) komen overeen met de eerste telling; de aantallen duurder en goedkoper wijken iets af omdat we een verschil van meer dan 2 procent als duurder of goedkoper tellen. Per bestemming alleen vertrek vanaf Schiphol met minstens zes combinaties.

Herfstvakantie 2026 (adviesdata): Rijksoverheid, Overzicht schoolvakanties 2026-2027, zonder vermelde publicatiedatum. Gecontroleerd op 7-10-2026.

Gemeten op 25 september 2026. Vergeleken is per combinatie van vertrekpunt, bestemming en vertrekdag de mediaanprijs van aanbiedingen die we tussen 7 en 10 september voor het eerst zagen, met de mediaanprijs van aanbiedingen die we tussen 22 en 25 september nog zagen. Alleen retourprijzen met bekende maatschappij en bekend aantal overstappen; per persoon, zoals ze op dat moment werden aangeboden.

Bijgewerkt op 7 oktober 2026: per route en vertrekdag de mediaanprijs die we tussen 7 en 10 september voor het eerst zagen, tegen de mediaanprijs van aanbiedingen die we tussen 3 en 7 oktober zagen. Alleen retourprijzen met bekende maatschappij en bekend aantal overstappen; vertrek van 10 tot en met 25 oktober (488 combinaties), 26 oktober tot en met 30 november (347) en 18 december tot en met 3 januari (277). Een vergelijking telt als duurder of goedkoper bij meer dan 2 procent verschil. Prijzen per persoon, zoals ze op dat moment werden aangeboden.

Jorrit Drenth
Redacteur · Vliegtickets.com
Mede-eigenaar van Travel Nerds, samen met Robin van den Bosch. Het bedrijf zit achter onder meer Reis.nl, Vakantiewoning.nl en landensites van Frankrijk tot Zwitserland, en beheert vijftien reisaccounts op social media met samen meer dan vijf miljoen volgers. Schrijft op Vliegtickets.com het reisnieuws: nieuwe routes en dienstregelingen, luchthavens die dichtgaan en wat een schoolvakantie met de prijs van je ticket doet.